Świętujemy imieniny Kopernika

2020-12-04 15:49:56 (ost. akt: 2020-12-04 15:50:18) Artykuł sponsorowany
Inne 6 grudnia 2020
Świętujemy imieniny Kopernika

O najwybitniejszym mieszkańcu stolicy Warmii i Mazur pamiętamy nie tylko w dniu urodzin. Doskonałą okazja do przypomnienia dokonań wybitnego uczonego są także jego imieniny, na które - online - zapraszamy w niedzielę.

Urodziny Kopernika świętuje wiele miast. W Olsztynie o tym wydarzeniu przypomina choćby planetarium, które wybudowano w hołdzie uczonemu i uroczyście otwarto w 500. rocznicę jego urodzin. Jednak stolica Warmii i Mazu, jako pierwsze miasto w Polsce, postanowiła cztery lata temu organizować również imieniny wielkiego astronoma.
- Nie ma w tym nic dziwnego, Kopernik na Warmii i w samym Olsztynie spędził najbardziej intensywne naukowo lata swojego życia - mówi dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego, Jacek Szubiakowski. - Na olsztyńskim zamku do dziś znajduje się wykonana ręką Kopernika tablica do wyznaczania równonocy wiosennej. Unikat w skali świata, jedyny istniejący dziś przyrząd wykonany własnoręcznie przez astronoma.
Imieniny Mikołaja Kopernika przypadające na 6 grudnia to zawsze okazja do podkreślenia związku Kopernika z Olsztynem.
- Towarzyszą im pokazy, premiery, wystawy - przypomina dyrektor Biura Promocji i Turystki Urzędu Miasta Olsztyna, Krzysztof Otoliński. - W ubiegłym roku gościem specjalnym imienin był pierwszy i do tej pory jedyny polski kosmonauta Mirosław Hermaszewski. W tym roku obostrzenia zmuszają nas do przeniesienia wydarzenia do Internetu.
Tym razem to Kopernik będzie miał prezent dla wszystkich, którzy odwiedzą fanpage VisitOlsztyn w niedzielę (6 grudnia) w samo południe. Niespodziankę dostarczy osobiście Teatr Form Korzunowicz.
[odwiedź profil VisitOlsztyn]
Przypomnijmy, że Mikołaj Kopernik był nie tylko astronomem, ale także matematykiem, lekarzem, prawnikiem, ekonomistą. Na Warmii spędził ponad 40 lat swego 70-letniego życia. Tu opracował swoje najważniejsze teorie oraz prowadził kluczowe badania.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB