Walczą ze sobą czarno na białym

2021-01-27 17:21:33 (ost. akt: 2021-01-27 13:40:52)
Walczą ze sobą czarno na białym

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne/GO

Na naszych oczach rozgrywa się walka między MOK-iem, a Olsztyńskim Teatrem Lalek. O pozycję na szachownicy. Mariusz Sieniewicz rzucił rękawicę kolegom aktorom. Trwa pojedynek „SZACHraje i MATadorzy”. Na śmierć i życie.

MOK nazywa siebie czarnym koniem w tej rozgrywce. Może to dlatego, że jest pomysłodawcą zabawy. Bo „SZACHraje i MATadorzy” to właśnie historia, która ma przykuć uwagę i rozbawić.

Pomysł się zrodził w chwili, gdy stwierdziliśmy, że wszyscy są zmęczeni internetem. Zastanawialiśmy się, jak zbudować ofertę online w sytuacji, gdy nudzi nas najnowsza technologia i wszelakie nowinki. Przekornie i paradoksalnie cofnęliśmy się więc do początków internetu. Pojawił się cykl „Retro-internet”. W pierwszym kroku uznaliśmy, że trzeba połączyć najbardziej szlachetną, analogową grę, czyli szachy z przestrzenią wirtualną — mówi Mariusz Sieniewicz, dyrektor MOK, który w zabawie przedstawia się jako Mariusz von MOK Sieniewicz.

— Najpierw chcieliśmy to zrobić w poetyce bergmanowskiej. Nasz koordynator byłby śmiercią, a internauta grałby jeden na jeden. Ale trudno byłoby to zrobić technicznie, więc zaczęliśmy szukać innego przeciwnika. Rozejrzeliśmy się po instytucjach kultury i uznaliśmy, że uratujemy honor MOK-u, jeśli wybierzemy najsłabszego. Padło na Olsztyński Teatr Lalek. A jako że pracują tam aktorzy, to przynajmniej będą mogli ograć swoją porażkę.

Zabawa polega na filmowej rywalizacji między instytucjami. To taka huśtawka prowokacji. Każda z instytucji realizuje ruchomy obrazek, w którym ma pokazać się z jak najbardziej absurdalnej, czyli jak „najlepszej” strony i tym samym podwyższa poprzeczkę. Żeby przeciwnik miał trudniej. Ale jednocześnie, żeby było śmiesznie.

— Wiele nam nie trzeba, żebyśmy okazali się lepsi od MOK-u. Zrealizujemy bardzo dobre filmy i pokażemy na co nas stać. Że jesteśmy dobrzy nie tylko na deskach teatralnych. Łącznie pojawią się takie trzy pozycje, które na pewno nie przejdą bez echa — podkreśla Andrzej Bartnikowski szef Olsztyńskiego Teatru Lalek. — MOK srodze się zdziwi, bo udowodnimy, że nasz teatr wcale nie jest najsłabszy. Bo to niestety stereotyp, który ciągnie się za nami już od czasów PRL, kiedy sztuka dla dzieci traktowana była po macoszemu. Do dziś to pokutuje. Dzieci są ważne, ale nie są jedynym naszym odbiorcą. Dlatego z tym większą przyjemnością przyjęliśmy wyzwanie.

— Cokolwiek się wydarzy, wygra oczywiście MOK. Ale gdzie dwóch się bije, tam trzeci skorzysta. Wspólnie z teatrem przekażemy pulę biletów lub wejściówek na nasze wydarzenia. Dostanie je albo dom dziecka, albo DPS-y. To się jeszcze rozstrzygnie. Zwycięzcą zostaną mieszkańcy, którzy nie mają swobodnego dostępu do kultury — podkreśla Mariusz Sieniewicz. — Oczywiście nasz duch rywalizacji jest grubymi nićmi szyty. Chodzi przede wszystkim o to, żeby nie dać się zwariować i złapać dystans do siebie.

Finał zabawy miał odbyć się na żywo w mediach społecznościowych 28 stycznia, ale z przyczyn niezależnych musi zostać przesunięty. Pytanie: czy któryś z przeciwników sobie nie radzi? A może czas leczy rany? Termin końcowej rywalizacji poznamy niebawem. Póki co można śledzić poczynania dyrektorów na bieżąco. Zachęca do tego wpis MOK-u: "To jedyna i niepowtarzalna parada pionów olsztyńskiego życia kulturalnego, czyli koń by się uśmiał!"

ADA ROMANOWSKA
a.romanowska@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Caramel #3069073 | 31.210.*.* 18 cze 2021 22:03

  Uzyskanie legalnej firmy kredytowej zawsze było dużym problemem. Do klientów, którzy mają problemy finansowe i potrzebują na nie rozwiązania. Kwestia kredytu i przedpłat to coś, o co klienci zawsze martwią się, szukając pożyczki u legalnego pożyczkodawcy. Jednak dzięki firmie HILLTOP FINANCE dokonaliśmy tej zmiany w branży pożyczkowej. Skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać niezabezpieczone pożyczki (hilltopfinancefirm@gmail.com) whatsapp: kliknij link, aby wysłać wiadomość na czacie https://wa.link/gig6hb

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Olsztynianka #3051127 | 31.60.*.* 28 sty 2021 14:14

  interesujące, na poziomie i całkowicie wariackie - takie są ostatnio pomysły MOK-u. Na każdy kolejny pomysł czekamy z rodziną z zapartym tchem. Wspieram, popieram, kciuk w górę - zależy jak kto woli

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Gosia #3050380 | 83.23.*.* 27 sty 2021 17:59

  Fajny pomysł, fajna zabawa, tylko dla... inteligentnych ludzi. A Olsztyński Teatr Lalek to od dawien dawna skarb olsztyniaków. A już ich występy uliczne ciężko zapomnieć...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. to tylko #3050372 | 81.190.*.* 27 sty 2021 17:51

  sa nieudaczniki

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)