Planetarium wznawia działalność. Czeka tam na nas sporo atrakcji

2021-02-11 16:08:44 (ost. akt: 2021-02-11 11:17:33)
Planetarium wznawia działalność. Czeka tam na nas sporo atrakcji

Jutro (12 lutego) wznawia działalność olsztyńskie planetarium. To dobra wiadomość dla wielbicieli projekcji edukacyjnych wyświetlanych na kopule oraz innych propozycji tej placówki.

Podobnie jak wiele innych olsztyńskich instytucji kultury, także planetarium od pierwszych dni listopada było zamknięte dla odwiedzających. Teraz ponownie będzie można cieszyć się przygotowaną ofertą.

Seanse wznawiamy do 26 lutego — informuje Jacek Szubiakowski, dyrektor Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. — Obowiązują oczywiście obostrzenia, żeby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa. Zgodnie z reżimem sanitarnym udostępnimy nie więcej niż połowę miejsc w sali projekcyjnej.

Poza regularnymi seansami, w planetarium obywa się też wiele imprez niezwiązanych bezpośrednio z projekcjami edukacyjnymi. W najbliższych dniach szykują się dwa takie wydarzenia.

Pierwsze to walentynkowa odsłona cyklu „Muzyka pod gwiazdami” (niedziela, 14 lutego; wstęp 10 zł), który prowadzi Leszek Błaszkiewicz. To spotkanie upłynie z muzyką dedykowaną miłości, mającą miłość w tytule lub kojarzącą się z nią. Podczas przeszło godzinnego koncertu usłyszymy najbardziej znanych wykonawców muzyki elektronicznej, m.in. Vangelisa, Jarre'a, Kraftwerk czy Klausa Schulze oraz polskich wykonawców jak Hertel, Rudź czy Biliński. Całości spotkania towarzyszyć będą animacje kreowane na żywo dzięki możliwościom systemu projekcji cyfrowej.

Druga propozycja to „Księżyc w blasku Pink Floyd” (12, 13, 20, 21 i 26 lutego, wstęp 16 zł). Wszyscy miłośnicy psychodelicznego rocka kolejny raz będą mieli okazję spotkania z Pink Floyd w... świetle księżyca. Muzyczna projekcja jest inspirowana jedną z najsłynniejszych płyt zespołu „The Dark Side Of The Moon”. W tym wypadku muzyki z albumu jest połączona z wyświetlaniem na kopule specjalnie stworzonych wizualizacji i animacji.

Bilety na seanse i muzyczne propozycje można kupić online lub w kasie planetarium. Możliwa jest także rezerwacja telefoniczna (tel. 89 650 04 20) lub online na stronie internetowej OPiOA. Zarezerwowane bilety należy odebrać najpóźniej na 15 minut przed planowaną godziną wejścia na wydarzenie.

Olsztyńskie planetarium jest kolejną instytucją, która otwiera się na publiczność. Od początku lutego gości przyjmują także Muzeum Nowoczesności w Tartaku Raphaelsohnów oraz BWA Galeria Sztuki. Natomiast olsztyńskie biblioteki zapraszają czytelników cały czas.

Do wznowienia działalności z udziałem publiczności powoli przygotowują Olsztyński Teatr Lalek oraz Galeria Dobro na Starym Mieście.

Źródło: UM

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ewa Nowak #3060427 12 lut 2021 00:57

    Czekam,aż olsztyńskie planetarium zainwestuje w odpowiednie fotele. Przy obecnym wyposażeniu po paru minutach oglądania projekcji kręgosłup szyjny nadaje się do rehabilitacji. Od zarania istnienia planetarium nic się nie zmieniło.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz