Spotkanie z Łukaszem Kozakiem, autorem książki „Upiór. Historia naturalna”

2021-04-06 16:30:07 (ost. akt: 2021-04-06 16:38:27)
Spotkania 10 kwietnia 2021 18:00
Spotkanie z Łukaszem Kozakiem, autorem książki „Upiór. Historia naturalna”

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

10 kwietnia o godz. 18 Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zaprasza na wirtualne spotkanie z Łukaszem Kozakiem, autorem książki „Upiór. Historia naturalna”.

Czy spotkaliście kiedyś człowieka o bardzo rumianej twarzy? Spotkaliście. A czy pomyśleliście, że właśnie minął was upiór? O tym, że upiory żyły wśród nas, o tym, że może ciągle żyją, porozmawiamy z Łukaszem Kozakiem, autorem książki „Upiór. Historia naturalna”. Polski upioryzm w odczytaniu naszego gościa przestaje być wierzeniem, staje się wydarzeniem. Zapytamy, kto komu obcinał głowę rydlem, czym była druga dusza, czy lepiej urodzić się w czepku czy z zębami. Porozmawiamy o mikrohistoriach, średniowiecznych call outach, romantyzmie, naukowym klasizmie, metodologii i metodzie.

O autorze:
Łukasz Kozak – mediewista, ekspert w dziedzinie technologii i nowych mediów oraz promocji dziedzictwa kulturowego. Badacz nieoczywistych wątków w historii kultury. Autor prac naukowych i popularyzatorskich, wykładowca. Współtwórca audycji mediewistycznej „Kryzys wieku średniego" (Program 2 Polskiego Radia), kurator programu muzyki dawnej warszawskiego festiwalu Nowe Epifanie. Współpracuje z licznymi instytucjami kultury i ośrodkami naukowymi przy tworzeniu nowych rozwiązań technologicznych dla zbiorów cyfrowych. Prowadzi cieszące się wielką popularnością fanpejdże na FB – Stare obrazki ze zwierzętami i Discarding Images. W 2021 roku opublikował książki „Upiór. Historia naturalna” i „With Stake and Spade. Vampiric Diversity in Poland” – pierwsze wyczerpujące opracowania na temat polskich wierzeń i epizodów wampirycznych.

O książce:
Historyczno-antropologiczne studium, które czyta się jak trzymającą w napięciu powieść. Dysputy paryskich uczonych o polskich wampirach, Mickiewicz wychodzący z grobu, picie trupiej krwi w czasie zarazy i zupełnie nowe spojrzenie na ludowe wierzenia.

Bogactwo nieznanych dotąd materiałów źródłowych odsłania zapomnianą i odrzuconą historię życia, śmierci i czegoś pomiędzy nimi – wiarę trwającą w Polsce przynajmniej przez pół tysiąclecia, aż do schyłku XX wieku.
Książka bogato ilustrowana obrazami jednej z najważniejszych polskich malarek współczesnych, Aleksandry Waliszewskiej.

Rozmowę poprowadzi Emilia Konwerska – kuratorka Galerii Dobro MOK Olsztyn, literaturoznawczyni, publicystka, krytyczka literacka i filmowa. Publikowała między innymi w “Gazecie Wyborczej”, “Nowym Obywatelu” i “Krytyce Politycznej”.

Upiór. Spotkanie z Łukaszem Kozakiem
10 kwietnia (sobota) / godz. 18:00
YT MOK Olsztyn: https://www.youtube.com/user/MOKOlsztyn

Źródło: MOK w Olsztynie

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB