Setki atrakcyjnych wydarzeń na Olsztyńskich Dniach Nauki i Sztuki

2015-09-25 16:00:09 (ost. akt: 2015-09-25 16:38:45)
Setki atrakcyjnych wydarzeń na Olsztyńskich Dniach Nauki i Sztuki

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Drugiego dnia XIII Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki na UWM dzieci i młodzież wzięła udział w ponad 150 wydarzeniach. Nie zabrakło m.in. wykładu o antybiotykach, zabójczych niczym jad węża nasionach rącznika oraz warsztatów z biżuterii.

W Katedrze Ekologii i Ochrony Środowiska warsztaty na temat bezkręgowców trwały od rana aż do późnych godzin popołudniowych. Na zakończenie każdego spotkania dzieci brały udział w konkursie z ich rozpoznawania.

Ciekawie było też w innych miejscach Kortowa. Wystawa cudownego świata owadów krajowych i tropikalnych czy warsztaty z biżuterii to tylko niektóre przykłady.
Uczniowie klasy 5c ze Szkoły Podstawowej nr 29 w Olsztynie wybrali się ze swoim wychowawcą Robertem Krupińskim do Katedry Botaniki i Ochrony Przyrody. Tam czekał na nich naukowiec, który opowiedział dzieciom o mrocznej stronie roślin. Bo o tym, że nie ma róży bez kolców, wie każdy. Jednak nie wszyscy wiedzą, że np. nasiona rącznika posiadają truciznę bardziej toksyczną od jadu najgroźniejszych węży! — W ubiegłym roku też tutaj byliśmy, co roku staramy się wybrać inne wydarzenie, żeby dzieci mogły jak najwięcej zobaczyć — mówi Robert Krupiński.

Zanim jednak uczniowie obejrzeli toksyczne rośliny, dr Dorota Górniak opowiedziała o zastosowaniu roślin dziko żyjących. — Surowy bez czarny, jarzębina czy rokitnik są trujące dla człowieka, jednak można z nich zrobić smakołyki — mówiła dzieciom pani doktor. — Z rokitnika można zrobić kosmetyki albo pyszny dżem, a konfiturę z jarzębiny podać z mięsem. W maju z kwiatów czarnego bzu smaczny jest syrop, a jesienią sok np. na przeziębienie.

Doktor Górniak na potwierdzenie swoich słów zaprezentowała swoje konfitury, m.in. gruszki w borówkach, bażynę czarną i sok z kwiatów dzikiego bzu.

Dzisiaj (piątek) ostatni dzień XIII Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki. W trakcie wykładów i warsztatów uczestnicy dowiedzą się m.in., czy można gołym okiem zobaczyć DNA i jak go wyizolować, młodzi chemicy za pomocą prostych doświadczeń zobaczą jak przygotować chemicznego kameleona, jak wyczarować światła drogowe w probówce i jak wyprodukować sztuczny śnieg. W archiwum Archidiecezji Warmińskiej będzie można obejrzeć wystawę „Autografy bpa Ignacego Krasickiego”, natomiast o godz. 19 w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym UWM rozpocznie się koncert Ani Dąbrowskiej.

Mateusz Przyborowski


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB