Smetana, Martinů, Dworzak, - wieczór z muzyką czeską

2017-02-13 09:06:02 (ost. akt: 2017-02-14 15:37:15)
Muzyka Filharmonia Warmińsko-Mazurska 17 lutego 2017 19:00
Smetana, Martinů, Dworzak, - wieczór z muzyką czeską

Autor zdjęcia: mat. promocyjne Filharmonia Warmińsko-Mazurska

W koncercie w dniu 17 lutego, o godz.19 w Sali koncertowej Filharmonii usłyszymy: Poemat symfoniczny Wełtawa z cyklu „Moja ojczyzna” Bedrzicha Smetany i VIII Symfonię G-dur op. 88 Antonína Dworzaka.

O ile kompozycje tych dwóch twórców czeskiej szkoły narodowej pojawiają się dość często w repertuarach filharmonii, o tyle trzeci utwór piątkowego koncertu autorstwa żyjącego w XX wieku neoklasyka Bohuslava Martinů (1890-1959) spotykamy zdecydowanie rzadziej. Ta wyjątkowa, powstała w bardzo niecodziennych okolicznościach kompozycja – Concertino na fortepian, skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę smyczkową zostanie wykonana przez troje solistów naszej orkiestry: pianistkę Agnieszkę Panasiuk, skrzypka Michała Marcola i wiolonczelistę Pawła Panasiuka.


Za pulpitem dyrygenckim stanie i poprowadzi filharmoników warmińsko-mazurskich Juan Carlos Lomonaco – dyrektor muzyczny i artystyczny Orkiestry Symfonicznej Yacatan w Meksyku. Już jako 23 latek poprowadził Narodową Orkiestrą Symfoniczną w Meksyku, z którą współpracował przez kolejne dwa lata jako dyrygent asystujący. Maestro Lomonaco dyrygował gościnnie wieloma zespołami orkiestrowymi w: Portugali, Włoszech, Serbii, Polsce, Rosji oraz w USA, Kanadzie i Ameryce Południowej ( Peru, Wenezuela, Ekwador). Zdaniem Magazynu „Mexican Leaders” jest jedną z 300- stu postaci o największym wkładzie w rozwój Meksyku.

Pianistka Agnieszka Panasiuk jest absolwentką Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Dalsze studia kontynuowała w Royal Academy of Music w Londynie, gdzie jako stypendystka Krein Scholarship RAM uzyskała dyplom z wyróżnieniem.. Przez blisko dekadę związana była z życiem muzycznym Islandii, współpracując m.in. z North Iceland Symphony Orchestra, Salurinn Kopavogur. Była także wykładowcą w islandzkiej Academy of the Arts w Reykjaviku. Od roku 2010 związana jest z życiem muzycznym Olsztyna i regionu. Jest asystentem w Instytucie Muzyki Wydziału Sztuki UWM.

Michał Marcol – skrzypce, w 2012 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach z oceną celującą. Obecnie jest studentem studiów doktoranckich, gdzie pracuje pod kierunkiem Adama Mokrusa. Uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych konkursach skrzypcowych m.in. VII Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. St. Serwaczyńskiego w Lublinie, IV Międzynarodowym Konkursie im. T. Wrońskiego na Skrzypce Solo w Warszawie, VIII Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Z. Jahnkego w Poznaniu, III Międzynarodowym Konkursie im. K. Szymanowskiego w Łodzi (2009). W październiku 2011 roku – w wyniku kwalifikacji przeprowadzonych przez MaximaVengerova – wziął udział w XIV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Jako solista i kameralista uczestniczył w wielu koncertach i festiwalach. Na co dzień jest koncertmistrzem orkiestry symfonicznej Filharmonii W-M.

Wiolonczelista Paweł Panasiuk ukończył warszawską Akademię Muzyczną. Jest także absolwentem Trinity College of Music w Londynie. Ma w swoim dorobku współpracę z wieloma orkiestrami i zespołami m.in. Trinity Symphony Orchestra, St.Paul Sinfonia Orchestra w Londynie, North Iceland Symphony Orchestra, Jon Leifs Camerata, Orkiestra Polskiego Radia, Orkiestra Straussowska, Mała Filharmonia, Landtvig String Quartett i Kwartet Radomiensis. Paweł Panasiuk występował w wielu krajach Europy, oraz w Kuwejcie, Japonii i na Grenlandii. Prowadzi również działalność dydaktyczną. W 2015 roku rozpoczął współpracę z zespołem kameralnym „Pro Musica Antiqua”.

17 lutego, piątek, godz. 19 sala koncertowa filharmonii

Koncert symfoniczny

Wykonawcy:

Juan Carlos Lomonaco (Meksyk) – dyrygent
Agnieszka Panasiuk – fortepian
Michał Marcol – skrzypce
Paweł Panasiuk – wiolonczela
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Program:
Bedrzich Smetana – Poemat symfoniczny Wełtawa z cyklu „Moja ojczyzna”
Bohuslav Martinů – Concertino na fortepian, skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę smyczkową H. 232
Antonín Dworzak – VIII Symfonia G-dur op. 88 (Allegro con brio, Adagio, Allegretto grazioso, Allegro ma non troppo)

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB