Selfie po Polsku - Polski Borat

2020-06-30 14:36:38 (ost. akt: 2020-06-30 14:37:55)
Selfie po Polsku - Polski Borat

Autor zdjęcia: mat. prasowe

Na przełomie wieków zaczęły powstawać i wciąż są popularne seriale oraz filmy utrzymane w stylistyce tzw. mockumentary, czyli pseudo dokumentu. Ich fenomen to z jednej strony efekt znudzenia widowni tradycyjną formą przekazu, a z drugiej kryzysu ekonomicznego, który zmusił do potanienia produkcji.

Do kin trafiły filmy takie jak „Blair Witch Project”, „Borat”, „Joaquin Phoenix. Jestem, jaki jestem”, a w Polsce „Polisz kicz projekt”. Seriale silące się na poważne tematy - „Szpital”, „Policjanci i policjantki”, „Lombard”, „Ukryta prawda”, „19+” zalewają od lat polską telewizję, a zachodnie seriale komediowe jak "Biuro” (The Office), "Parks and Recreation", "Współczesna rodzina” (Modern Family), „Chłopaki z baraków” (Trailer Park Boys) osiągają kultowy sukces - powstają ich kolejne sezony. Serial „Selfie po Polsku” jest polską odpowiedzią na powyższe seriale i roi się od żartów i sytuacji, podanych w formie fałszywego dokumentu. Historia o przekręcie robionym na kręceniu filmu powoduje, że widz dosłownie pęka ze śmiechu.

Szczególnie, że serial w komediowy sposób wyśmiewa kulisy produkcji filmu, który z założenia nigdy nie powstanie. Żarty wydające się należeć do niższej klasy humoru są w głębi inteligentne, a operowanie nimi w sposób ukazany w „Selfie po Polsku” z odpowiednim balansem i dystansem zapewniają widzom świetną rozrywkę.

Aktorzy występujący w serialu to w większości amatorzy, debiutanci wykonujący w realnym życiu najróżniejsze prace od sołtysa, przez dyrektora stacji telewizyjnej, po właścicieli poważnych firm, co dodaje całości tylko autentyczności. W rolach głównych występują: Mariusz Pujszo, Grzegorz Halama, Piotr Adamczuk. W rolach dziewczyn z castingów pojawiają się po raz pierwszy na ekranie: Kasia Motloch, Dominika Dąbrowska, Magda Lubacz, Ewa Woch, Magdalena Krakowiecka, Magdalena Nowak, Angelika Wereska, Marta Sowa i inni. Mimo ogromnego ładunku surrealistycznego, a czasem specyficznego humoru i potężnej dawki autoironii, twórcy serialu traktują swoich bohaterów z sympatią i ciepłem. I ten sposób przedstawienia fabuły czyni z „Selfie po Polsku” rzecz absolutnie fenomenalną. Można polecić go każdemu, kto chce się pośmiać, kto ma w sobie choć trochę luzu i dystansu do otaczającego go świata.

Całość jest zrealizowana w konwencji mockumentary, czyli udając dokument. Bohaterów na każdym kroku śledzi ekipa filmowa. Stąd często mamy do czynienia z elementami typowymi dla dokumentów - mówieniem wprost do kamery, czy rzucaniem do niej jednoznacznych spojrzeń i gestów. Niesamowity efekt wprowadza również fakt, że widz bywa pogubiony - momentami nie wie, czy to fikcja, czy rzeczywistość. Realizacja potrwa do końca września.

mat. prasowe

Tagi: film

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Aldona #3067701 | 46.250.*.* 1 cze 2021 19:36

  Polecam bardzo obejrzeć zwiastun Selfie po polsku

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Renia #3067628 | 46.250.*.* 31 maj 2021 22:05

  Ja się nie mogę doczekać Selfie po polsku, to będzie sztos z Pujszo

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. weroniczkaXXX #3066991 | 89.35.*.* 23 maj 2021 21:00

  selfie po polsku mnie totalnie rozwaliło, no mega film :DDD Pujszo super daje rade jako reżyser, potrafi mnie i moich znajomych rozbawić. Czekamy teraz na "Ściema po polsku", ma niedlugo swoją premiere i po zwiastunie widać że będzie ekstra smiesznie :DD

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ulciaczekkalisz #3031288 | 89.35.*.* 30 gru 2020 22:36

  borat w wersji polskiej, super komedia i mają mocne poczucie humoru XD Halama mistrzostwo w roli :DD

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. iwonkaG #2994851 | 89.35.*.* 27 paź 2020 19:21

  różne dokumenty już widziałam, ale "Selfie" rządzi, tyle żartów dawno nie widziałam, no i te teksty w dialogach - mega!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz