Orientuj się, gdzie być. Imprezowy rozkład jazdy

2020-07-17 17:23:30 (ost. akt: 2020-07-17 22:21:23)
Muzyka 17 lipca 2020 - 26 lipca 2020
Orientuj się, gdzie być. Imprezowy rozkład jazdy

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

Zobaczcie, co się będzie działo w najbliższych dniach!

OLSZTYN


MOK Olsztyn poleca
17 lipca — godz. 20, Scena staromiejska
Łukasz Staniszewski: Słoń, to plenerowe przedstawienie teatralne. Monodram "Słoń" w wykonaniu Dariusza Siastacza na podstawie tekstu Łukasza Staniszewskiego. Monodram „Słoń” to spowiedź człowieka przebywającego w celi śmierci. Skazany za pochodzenie, wspomina swoje życie, które dostało się w tryby totalitarnej machiny śmierci.

17 lipca — godz. 18, ul. Rodziewiczówny
Ogród Rodziewiczówny to organiczny azyl w samym centrum Olsztyna (zdjęcia na str. 16). Przy aktywnym udziale mieszkańców, MOK Olsztyn tworzy niepowtarzalny ogród społeczny. Wyjątkową przestrzeń artystyczno-ekologiczną i zielone oparcie dla oczu pokrytych wielkomiejskim kurzem. Skoro jesteśmy w ogrodzie społecznym, to grzechem byłoby nie porozmawiać o społeczności, od której moglibyśmy się nauczyć wiele (jeśli nie wszystkiego) — o fascynującym świecie pszczół, m.in. doskonałej organizacji życia i przestrzeni, pracy i poświęceniu, opowiedzą pszczelarze z pasieki Skarby Warmii: Katarzyna i Arkadiusz Masiewicze. Spotkanie połączone będzie z pokazem narzędzi pszczelarskich. Jeśli pogoda dopisze, będzie można "podejrzeć" życie pszczół w pokazowym ulu.

Zobacz także: Ogród Rodziewiczówny jest nasz! [ZDJĘCIA] Ogród Rodziewiczówny jest nasz! [ZDJĘCIA] Ogród Rodziewiczówny, który pojawił się w Olsztynie dzięki Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, skrywa się w zaułkach starówki. Warto go odkryć, bo daje on szansę...
18 lipca — godz. 12, Zajezdnia trolejbusowa
Rolniczy świat sprzed stu lat: maszyny z kolekcji Alicji i Janusza Dramińskich. Przed nami wernisaż wystawy maszyn rolniczych pochodzących z gigantycznego zbioru prywatnego Dramiński Muzeum Maszyn Rolniczych Alicji i Janusza Dramińskich. Wszystkie zabytkowe sprzęty sygnowane są tabliczkami z fabryk i zakładów wyłącznie naszego regionu. Rolnicza i przemysłowa tradycja ziem Warmii i Mazur sprzed przysłowiowych stu lat odżyje w przestrzeni Zajezdni trolejbusowej.

Zobacz także: Olsztyńskie Lato Artystyczne rusza w lipcu. Mamy program! Olsztyńskie Lato Artystyczne rusza w lipcu. Mamy program! Olsztyn będzie tętnił życiem w wakacje. Zadba o to program Olsztyńskiego Lata Artystycznego. Nie zabraknie gwiazd, chociaż hasłem przewodnim imprezy jest...
18 lipca — godz. 20, Amfiteatr
Koncert KRÓLA, promujący jego ostatnią płytę "Nieumiarkowania". Błażej Król to jeden z najbardziej utytułowanych muzyków i tekściarzy młodego pokolenia, który od lat sumiennie toruje sobie drogę z niezależnego światka na sceny największych festiwali i na łamy opiniotwórczej prasy muzycznej. Karierę rozpoczynał w duecie z Maurycym Kiebzakiem Górskim jako UL/KR. W 2014 Król postanowił wydać pierwszą płytę solową. Szerszej publiczności dał się poznać za sprawą albumów "Nielot”, "Wij” (2015) oraz "Przez Sen" (2016), "Przewijanie na podglądzie” (2018), a także ostatniego albumu "Nieumiarkowania” (2019). Za płytę "Przewijanie na Podglądzie" król został nagrodzony "Mateuszem Trójki" a także nominowany do wielu nagród m.in. Fryderyka. Za ostatnią płytę "Nieumiarkowania” Król otrzymał Paszport Polityki. Bilety: 30 zł.


fot. arch. MOK Olsztyn/Asia Babiel

19 lipca — godz. 18, scena w Parku Jakubowym
OBO: Kultura w parku!: Marek Majewski i Robert Kuśmierski. To cykl plenerowych, bezpłatnych koncertów, które na powrót wypełnią Jakubowo życiem artystycznym! Marek Majewski to autor i kompozytor, śpiewający poeta i satyryk, felietonista i szantymen. Animator kultury. Scenarzysta i reżyser, a także konferansjer licznych programów estradowych, telewizyjnych i radiowych. Robert Kuśmierski to absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie akordeonu. Jest laureatem wielu krajowych oraz międzynarodowych festiwali i konkursów akordeonowych.

19 lipca — godz. 20, Bazylika konkatedralna św. Jakuba
Olsztyńskie Koncerty Organowe: Michał Kocot (organy).
Program koncertu — małe organy: Felix Mendelssohn (1809-1847) – Allegro, chorał i fuga d-moll/D-dur Christian Erbach (ok. 1568-1653) – Canzona a 4 voci Wolfgang Amadeus Mozart (1756-1791) - Fantasia für eine Orgelwalze f-moll KV 594 (Adagio-Allegro-Adagio). Wielkie organy: Felix Mendelssohn (1809-1847) – Variations sérieuses op. 54 Charles Tournemire (1870-1939) – Communione op. 56 nr 16 (L'orgue mystique, z oficjum Wielkiej Soboty Sabbato Sancto) Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Preludium i fuga E-dur BWV 566.

20 lipca — godz. 21.30, Park Podzamcze, przy fontannie „Ryba z dzieckiem”
Kino Plenerowe: „Fantastyczna Kobieta” w reżyserii Sebastiána Lelio. Reżyser znów upomina się o kobietę z marginesu życia społecznego. Starzejącą się rozwódkę z „Glorii” zastąpiła młoda transseksualistka, wrażliwość twórcza pozostała ta sama. W kinie Chilijczyka jest coś z Almodóvara i trochę z Pabla Larraína, skądinąd producenta „Fantastycznej kobiety”. Film Lelio w pewnym stopniu przypomina „Jackie” Larraína, inne przenikliwe studium kobiecej straty.

21 lipca — godz. 20, scena na Starym Mieście
OBO: Starówka Muzyczne Serce Olsztyna: Rycerzyki.
Starówka Muzyczne Serce Olsztyna to popularny cykl plenerowych, bezpłatnych koncertów organizowanych pośród staromiejskich kamienic. Stylistyczny rozmach i artystyczna energia gwarantowane! Życzliwa krytyka wpisuje ich twórczość w tradycję inteligentnego, zwiewnego popu, przywołując nazwy Fleetwood Mac, Stereolab, Kate Bush czy Cocteau Twins. Z toni tych odniesień wyłania się bajkowo-dziwaczny świat, lirycznie przedstawiony przez Gosię Zielińską w językach polskim, angielskim i nieznanym. Choć zespół swoją nazwę zapożyczył z „Ballady o smutnym rycerzyku” Ścianki, uwodzące słuchacza piosenki Rycerzyków nie dają za wiele powodów do smutku.

22 lipca — godz. 20, scena na Starym Mieście
OBO: Szanty Nad Łyną: In Taberna. To zespół składający się trzech dżentelmenów pochodzących ze Szczytna oraz Olsztyna. Ich repertuar obejmuje wokalno-instrumentalne utwory inspirowane szeroko pojętą tradycyjną muzyką celtycką oraz pieśni żeglarskie. Dzięki bogatemu instrumentarium twórczość zespołu oddaje pełen koloryt ww. gatunków muzycznych. Program koncertu, oprócz tradycyjnych melodii, zawiera różnorodne style wykonawcze, twórczość własną oraz elementy improwizacji. Zespół gra zarówno piękne, melancholijne melodie jak i skoczne, taneczne utwory.

DNI OLSZTYNA
24 lipca, godz. 20, Amfiteatr
Jubileuszowy koncert "Piękno" na 35-lecie Zespołu Czerwony Tulipan. Wyjątkowy występ jednej z legend Krainy Łagodności przed własną publicznością. Olsztyn kochasz? To wpadaj! Bilety: 20 zł

25 lipca, godz. 12, Muzeum Nowoczesności
Szlakiem Olsztyńskich Browarów. Spacer z Muzeum Nowoczesności, nie tylko dla miłośników lokalnego piwowarstwa i tropicieli wszelkich śladów przeszłości! Wstęp wolny.

25 lipca, godz. 20, Amfiteatr
Enej/Brylanty&Bażanty. Rozśpiewamy Stare Miasto rockowo-folkową nutą! Tym razem Enej promuje swój najnowszy projekt "A skiela Wy?" oparty na melodiach ludowych, zebranych z terenów od Kaszub po Podhale i Ukrainę. Muzyczna energia najwyższej próby! Jako support zagrają Brylanty&Bażanty. Bilety: 20 zł.

26 lipca, godz. 18, Scena Staromiejska
Czyści jak Łza. Teatrzyk Piosenki Satyrycznej Czyści jak Łza, czyli niebanalny tekst, akustyczny sound i genialne poczucie humoru. Mądrze, a przystępnie. Ze smakiem, a przezabawnie. Wstęp wolny.

26 lipca, godz. 20, Amfiteatr
Andrzej Grabowski & Cedury. Wybitny aktor teatralny i filmowy z duetem producenckim Cedury w programie, w którym tradycja spotyka się z nowymi brzmieniami, pogodna satyra przeplata się z refleksyjną powagą, a dobrej piosence niezmiennie towarzyszy sensowny tekst. Bilety: 30 zł.


fot. Kamil Foryś

17-19 lipca — Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie zaprasza na cykl koncertów wakacyjnych adresowany dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym — „Podróże z muzyką”. Koncerty realizowane będą w grupach do 50 osób na sali kameralnej Filharmonii. Czas trwania koncertu to 45 min. Podczas koncertów dzieci poznają instrumenty i ich brzmienie, formy muzyczne, tańce, nazwiska wielkich kompozytorów, ich biografie i twórczość, a także muzykę wielu kultur. Koncerty połączone są z różnymi zadaniami i zabawami. Wystąpią muzycy związani z orkiestrą Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej: Zofia Radwańska – prowadzący, Daria Falkiewicz – flet, Joanna Korczin – altówka, Agnieszka Połubińska – wiolonczela, start godz.11.


fot. archiwum Filharmonii

17-23 lipca — Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza na wystawę malarstwa „Pomarańczowe drzewko” Małgorzaty Kadelskiej. Galeria Stary Ratusz WBP; ul. Stare Miasto 33.

MRĄGOWO


18 lipca — 5. Jubileuszowy Festiwal Operowy Belcanto, amfiteatr nad Czosem.

24-26 lipca — 39. Piknik Country & Folk, amfiteatr nad Czosem; wystąpią m.in. Kwiat Jabłoni, Babsztyl, Lonstar Band, IRA.

ELBLĄG


19 lipca — odbędzie się Śniadanie na trawie. Imprezy odbywają się na trawniku Galerii El w godz. 10-14 i są połączeniem sztuki wizualnej, muzyki i kulinariów. Na spotkaniach nie zabraknie interesujących gości i ciekawych rozmów.

IŁAWA


18 lipca — Legendy motoryzacji w Iławie; godz. 17, amfiteatr — koncert zespołu Blues Station.
25 lipca — godz.19, amfiteatr — koncert zespołów: Sztywny Pal Azji, Chłopcy z Placu Broni.
26 lipca — godz.19, amfiteatr — koncert Nicka Sinclaira.

EŁK


16-18 lipca — XIII edycja Mazurskich Zawodów Balonowych.

Z powodu ograniczeń sanitarnych nie odbędą się pokazowe starty balonów z Placu Jana Pawła II. Balony będzie można podziwiać podczas nalotów na miasto: 16 lipca - godz. 19-20.30, 17 lipca – godz. 6-8, godz.18.30-20, godz. 22 parada baloniarzy: Kilińskiego, Wojska Polskiego, Pułaskiego, 18 lipca – godz. 6-8, godz. 18.30-20.


Fot. Kamil Mróz

LIDZBARK WARMIŃSKI


W Lidzbarku Warmińskim powstała 11 lipca nowa galeria sztuki w Hotelu Krasicki. Pomysłodawczyniami utworzenia stałej ekspozycji w tym miejscu były — artystka malarka Kasia Kałdowski oraz Aleksandra Górecka-Ostrowska. Można podziwiać obrazy pochodzące z siedmiu pracowni naszego regionu: Agnieszki Markowicz, Heleny Michel, Kasi Kałdowski, Mariusza Kałdowskiego, Tadeusza Bałakiera i Very Kobylińskiej, czyli Art Studia Trail.

Jedna z pracowni to studio Very Kobylińskiej, wnuczki sławnego Szymona Kobylińskiego. Atelier artystki to Dziedzic Pruski Kierwiny — stary dwór oraz stadnina koni. Na jej obrazach pojawiają się między innymi konie. Inne studio malarskie należy do Tadeusza Bałakiera i znajduje się w Kłębowie.

Vera Kobylińska była szczęśliwa, gdy zobaczyła ile osób przyszło na jej wernisaż.
Vera Kobylińska pokazuje obrazy ze swojej pracowni
Fot. Andrzej Grabowski

OSTRÓDA


Kabaret Skeczów Męczących
17 lipca, godz. 20:00 - 22:00

DISCO POLO na MOLO
18 lipca, godz. 15:00

KOMBI i Oddział Zamknięty na scenie Amfiteatru
18 lipca, godz. 20:00

Weekend na Molo
19 lipca, godz. 7:00

O.S.T.R. / HAPPYSAD – Dni Ostródy
24 lipca, godz. 20:00

PAPA D/DNI OSTRÓDY
25 lipca, godz. 18:00 - 20:00

Koncert zespołu Piersi/Dni Ostródy
25 lipca, godz. 20:30 - 22:00


met. Centrum Kultury w Ostródzie

Gazeta za zdjęcie: Kliknij tutajKomentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB