Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii online

2021-03-23 18:19:02 (ost. akt: 2021-03-25 16:51:34)
 XXV Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii na Warmii i Mazurach
 20-31 marca 2021

XXV Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii na Warmii i Mazurach 20-31 marca 2021

Autor zdjęcia: Centrum Polsko-Francuskie

W programie Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii: koncert, spotkania z ciekawymi gośćmi, podróżnikami, autorkami książek, publikacji naukowych, czy znanych blogów. Organizatorem jest Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie.

W programie:

25 marca (czwartek), godz. 18.00
„Szwajcaria od środka: Podróż przez raj wymyślony”

SPOTKANIE z Agnieszką Kamińską, dziennikarką, socjolożką, autorką bloga „I’m not Swiss” (iamnotswiss.blog) i książki „Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony" (Wydawnictwo Poznańskie, 2021). Autorka przemierza alpejskie szlaki, trasy kolejowe oraz wybrukowane uliczki helweckich miast. Odkrywa przed nami raj wymyślony; państwo, którego nie ma, choć według legendy zaczęło się… na łące.

30 marca (wtorek), godz. 18.00
„Kantony frankofońskie w Szwajcarii: język, tożsamość, kultura”

Wielojęzyczność jest jednym z czynników, który wyróżnia Szwajcarię spośród zachodnich demokracji i odgrywa ogromną rolę w tożsamości Szwajcarów. Na straży pokojowej koegzystencji językowej stoją trzy zasady: równości języków, wolności językowej i terytorialności. Czym wyróżnia się na tym tle Szwajcaria romańska? A może jednak romandzka? O współczesnej Szwajcarii
z perspektywy języka francuskiego opowie dr Małgorzata Szymańska, długoletnia wykładowczyni w Instytucie Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Przez lata prowadziła zajęcia poświęcone dawnej i współczesnej Szwajcarii oraz francuskojęzycznej literaturze tego kraju. Autorka licznych publikacji naukowych poświęconych kulturze i literaturze Szwajcarii romandzkiej.

31 marca (środa), godz. 18.00
„Antoine de Paris. Polski geniusz światowego fryzjerstwa”.

SPOTKANIE z Martą Orzeszyną, autorką książki (Dom Wydawniczy Rebis, 2019).

Pochodzącego z Sieradza Antoniego Cierplikowskiego, bo tak brzmiało jego prawdziwe nazwisko, znał cały świat. Był geniuszem fryzjerstwa, wyjątkowym artystą i wizjonerem mody. Przez niemal 70 lat wyznaczał trendy, stale prowokował i zaskakiwał swoim talentem. Jego przyjaciółmi byli ludzie sztuki, filmu i koronowane głowy. W książce opartej na najnowszych badaniach autorka - Marta Orzeszyna, znawczyni literatury i kultury francuskiej - odsłania kulisy życia prywatnego Antoine’a, opisuje jego oszałamiającą karierę, niezwykłe bogactwo, a wreszcie zaskakujący koniec burzliwego życia.Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB