Bo ważne jest życie naszych dzieci

2015-05-07 12:00:00 (ost. akt: 2015-05-11 14:28:56)
Bo ważne jest życie naszych dzieci

Pamiętaj, że dzieci powinny podróżować wyłącznie w fotelikach. Ich bezpieczeństwo jest bowiem najważniejsze. Urządzenie ochronne muszą natomiast odpowiadać wadze i wzrostowi dziecka.

W kolejnej odsłonie cyklu Złote Zasady Michelin Rafał Prokopczyk z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie wyjaśnia, jak bezpiecznie przewozić dzieci samochodem.

— Jakie są podstawowe zasady bezpiecznego przewożenia dzieci?
— Do tej pory obowiązkowo przewoziliśmy w fotelikach dzieci do 12 roku życia i do 150 cm wzrostu. Ten przepis niebawem się zmieni. 30 kwietnia ogłoszono w Dzienniku Ustaw nowelizację prawa o ruchu drogowym, która likwiduje kryterium wieku. Kiedy nowelizacja wejdzie w życie w fotelikach będzie trzeba przewozić dzieci do 150 cm bez względu na ich wiek.
— Kiedy można przewozić dziecko tylko zapięte pasami?
— Przepisy, o których mówiłem, nie dotyczą przewozu dziecka taksówką osobową, karetka pogotowia lub policji. Razem z nową ustawą, z fotelika będzie zwalniało także orzeczenie lekarskie. Będzie też dozwolone przewożenie dziecka bez fotelika na tylnym siedzeniu, pod warunkiem, że ma co najmniej 135 cm wzrostu i jest zapięte pasem bezpieczeństwa. Na przednim siedzeniu bez fotelika nie będzie możliwe przewożenie dzieci do 150 cm wzrostu. Do tej pory obowiązywało kryterium wieku: do 12 lat. Co ważne, przewożąc dziecko w foteliku na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy, poduszka powietrzna musi być wyłączona! Nowelizacja wejdzie w życie dwa tygodnie po jej ogłoszeniu.
— A co z przewożeniem dzieci na tzw. podstawce?
— Podstawka sprawdza się najlepiej u dzieci starszych i stosuje się ją na tylnym siedzeniu. Urządzenie ochronne musi odpowiadać wadze i wzrostowi dziecka. Dzieci starsze i większe trudno umieścić w foteliku, dlatego stosuje się podstawkę. Trzeba jednak zwrócić uwagę, żeby była dobrej jakości i najlepiej miała oparcie.

To kolejne pytanie w konkursie Złote Zasady Michelin, nawiązujące do złotej zasady, która została opublikowana 15 kwietnia: Dlaczego jazda po alkoholu lub używkach jest niebezpieczna?
Żeby wziąć udział w konkursie, należy odpowiedzieć na co najmniej dwa pytania dotyczące publikowanych na naszych łamach złotych zasad. Spośród nadesłanych odpowiedzi komisja konkursowa wybierze najciekawsze, które zostaną nagrodzone gadżetami ufundowanymi przez Michelin. Odpowiedź należy przesłać na adres: zlotezasady@gazetaolsztynska.pl, podając imię i nazwisko oraz telefon kontaktowy (dane nie będą publikowane). Szczegóły w regulaminie na stronie gazetaolsztynska.pl/regulaminy.

Michelin wspiera bezpieczeństwo


Firma Michelin jako oficjalny partner Organizacji Narodów Zjednoczonych wspiera Trzeci Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ONZ. W tym roku jest on obchodzony 4-10 maja 2015 roku, a jego temat przewodni to bezpieczeństwo dzieci na drodze. W Polsce w ramach tego wydarzenia Michelin weźmie udział w pikniku rodzinnym „Bezpieczeństwo od małego”, podczas którego zaprezentuje program „Autochodzik” oraz Złote Zasady Michelin. Impreza odbędzie się w sobotę 9 maja w Warszawie.
Przedszkolny Program Wychowania Komunikacyjnego „Autochodzik”, prowadzony od 6 lat przez WORD Olsztyn oraz Michelin, przygotowuje najmłodsze dzieci do samodzielności w ruchu drogowym. Zajęcia edukacyjne odbywają się przy wykorzystaniu zestawów „Autochodzik”. Od momentu inauguracji programu około 10 tys. dzieci zostało objętych całorocznymi działaniami edukacyjnymi.

Jedną z najważniejszych reguł bezpiecznego zachowania na drodze, które propaguje ogólnopolska kampania edukacyjna Złote Zasady Michelin, jest właśnie dbanie o zdrowie i życie dzieci poprzez przewożenie ich w odpowiednich fotelikach samochodowych. Złote Zasady Michelin to w sumie 10 reguł bezpieczeństwa drogowego.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB